law 447487 1280W związku z licznymi pytaniami spływającymi do Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZZS Florian dotyczącymi kontroli oświadczeń majątkowych strażaków prowadzonych przez Komendantów KP/M. Informujemy że komendanci są uprawnieni do analizy oświadczeń majątkowych wynika to z Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.

Podstaway prawne dotyczące oświadczeń majątkowych. 

Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej art. 57a. ust. 6-12:

 6. Strażak jest obowiązany złożyć oświadczenie o swoim stanie majątkowym, w tym o majątku objętym małżeńską wspólnością majątkową, przy nawiązywaniu lub rozwiązywaniu stosunku służbowego, corocznie oraz na żądanie przełożonego uprawnionego do mianowania lub powołania.Oświadczenie o stanie majątkowym powinno zawierać informacje o źródłach i wysokości uzyskanych przychodów, posiadanych zasobach pieniężnych, nieruchomościach, uczestnictwie w spółkach cywilnych lub spółkach prawa handlowego, posiadanych udziałach lub akcjach w tych spółkach, mieniu nabytym od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, gminy, związku międzygminnego, powiatu, związku powiatów, związku powiatowo-gminnego lub związku metropolitalnego, które podlegało zbyciu w drodze przetargu, mieniu ruchomym, innych prawach majątkowych oraz o zobowiązaniach pieniężnych. Oświadczenie to powinno również zawierać dane dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w spółkach prawa handlowego lub w spółdzielniach, z wyjątkiem funkcji w radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej.

7. Coroczne oświadczenie o stanie majątkowym składa się do dnia 31 marca, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.

8. Przełożeni uprawnieni do mianowania lub powołania lub osoby przez nich upoważnione są uprawnieni do analizy złożonych oświadczeń o stanie majątkowym. Analiza ta polega na porównaniu treści oświadczenia z treścią uprzednio złożonych oświadczeń, z zastrzeżeniem, że nie dotyczy to oświadczenia złożonego przy nawiązywaniu stosunku służbowego, oraz porównaniu treści oświadczenia z innymi informacjami znajdującymi się w aktach osobowych strażaka.

8a. Inspektor Nadzoru Wewnętrznego w celu przeprowadzenia analizy złożonych oświadczeń o stanie majątkowym ma prawo wglądu do ich treści i przetwarzania danych w nich zawartych.

9. Informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym stanowią tajemnicę prawnie chronioną i podlegają ochronie przewidzianej dla informacji niejawnych o klauzuli tajności „zastrzeżone” określonej w przepisach o ochronie informacji niejawnych, chyba że strażak, który złożył oświadczenie, wyraził pisemną zgodę na ich ujawnienie, z zastrzeżeniem ust. 11.

10. Oświadczenie o stanie majątkowym przechowuje się przez 10 lat.

12. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, tryb postępowania w sprawach oświadczeń o stanie majątkowym oraz wzór oświadczenia o stanie majątkowym, o którym mowa w ust. 11, uwzględniając zakres danych objętych oświadczeniem o stanie majątkowym.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 lutego 2008 r. w sprawie trybu postępowania w sprawach oświadczeń o stanie majątkowym strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz wzoru oświadczenia o stanie majątkowym osób pełniących funkcje organów Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. z 2013r. poz. 1591 z późn. zm. ):

  • § 2. 1. Strażak składa oświadczenie o stanie majątkowym przy nawiązywaniu stosunku służbowego w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia służby.
    2. Strażak składa oświadczenie o stanie majątkowym przy rozwiązywaniu stosunku służbowego:
    1) w przypadku zwolnienia ze służby na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 1–4 i 6 oraz ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej „ustawą”, przed wydaniem decyzji o zwolnieniu ze służby;
  • 2) w przypadku zwolnienia ze służby na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 5 ustawy równocześnie z pisemnym zgłoszeniem żądania zwolnienia ze służby.
    § 3. Strażak składa oświadczenie o stanie majątkowym na pisemne żądanie przełożonego uprawnionego do mianowania lub powołania w terminie 14 dni od dnia otrzymania żądania.
    § 6. 1. Oświadczenie o stanie majątkowym przesyła się lub składa osobiście u osoby wyznaczonej przez kierownika jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej. Osoby wskazane w § 5 ust. 1 pkt 1 oświadczenie o stanie majątkowym składają w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
    2. Oświadczenie składa się w zamkniętej kopercie, na której czytelnie umieszcza się następujące dane: imię i nazwisko składającego oświadczenie, imię ojca, rok urodzenia, nazwę komórki lub jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której składający oświadczenie pełni służbę, oraz napis „oświadczenie majątkowe”. Osoba przyjmująca oświadczenie oznacza je numerem, pod którym zostało ono zarejestrowane w rejestrze oświadczeń majątkowych.
  • Analizując oświadczenia sprawdza się m.in. czy:
    • podane dane są zgodne z prawdą (zgodnie z posiadaną wiedzą z akt osobowych).
    • każda z rubryk została wypełniona w sposób zupełny ( w tym zachowanie formuły „nie dotyczy”, wykreślenie, itp. ) i czy osoba składająca dopełniła tego obowiązku zgodnie z wymogami zachowania staranności,
    • porównanie treści oświadczenia z treścią oświadczenia z poprzedniego roku, kalendarzowego, z zastrzeżeniem, ze nie dotyczy to oświadczenia złożonego przy nawiązaniu stosunku służbowego,
    • porównanie wykazanych źródeł uzyskania dochodów z wydanymi zgodami na dodatkowe zarobkowanie,
    • sprawdzenie wysokości dochodów uzyskanych ze stosunku służbowego np.: z informacją roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy oraz innymi danymi z komórki finansów,
    • porównanie danych zwartych w oświadczeniach majątkowych z treścią oświadczeń mieszkaniowych,
    • porównanie treści oświadczenia z innymi informacjami znajdującymi się w aktach osobowych strażaka (np. adres zamieszkania, czy ma współmałżonka, adres zameldowania, itp.).

  • źródło : sejm.gov.pl ; straz.pulawy.pl