•  logotypy brpo PL 15 stycznia 2019 r. w Biurze RPO zorganizowano debatę na temat przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w służbach mundurowych. Uczestniczyli w niej przedstawiciele służb oraz wojska.

    Temat bardzo ważny wyjaśniające nie które kwestie z tym związane .

    Główne zagadnienia debaty:

    • W jaki sposób pogodzić interes służby z interesem jednostki?
    • Czy możliwe jest wyjaśnienie wątpliwości zanim dojdzie do eskalacji konfliktu?
    • Czy realne jest stworzenie uniwersalnej procedury uwzględniającej specyfikę każdej grupy zawodowej?
    • Jak i kogo szkolić z problematyki dyskryminacji i mobbingu? 
  • Służby mundurowe są instytucjami zhierarchizowanymi, hermetycznymi, o silnych strukturach pionowego podporządkowania. Stwarza to potencjalne zagrożenie naruszania czy łamania wolności i praw. Istnienie wewnętrznych procedur antymobbingowych i antydyskryminacyjnych pozwala na obiektywne wyjaśnienie nieprawidłowości i podjęcie adekwatnych decyzji kadrowych.

    Adam Bodnar: służby są emanacją społeczeństwa 

    - Służby są emanacją społeczeństwa i może się w nich dziać to samo, co jest przedmiotem relacji między ludźmi – mówił Adam Bodnar, otwierając obrady. A takie doświadczenia nie są obce służbom.

    Na świecie wypracowano mechanizmy, jak sobie z tym radzić, jak zapewnić wsparcie ofiarom, jak profesjonalnie wyjaśnić sprawę bez krzywdzenia nikogo. W naszych służbach te mechanizmy nie są jednolite. Są takie służby, które sobie lepiej poradziły. Pytanie, czy można ujednolicić ten standard – podkreślał RPO.

    więcej na:https://www.rpo.gov.pl/pl/content/zapraszamy-na-debate-przeciwdzialanie-mobbingowi-i-dyskryminacji-w-sluzbach-mundurowych

    oraz Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w służbach mundurowych